Kakšen najboljši gaming računalnik kupiti leta 2023?
Leta 2023 najboljši gaming računalnik vsebuje procesor Ryzen 9 7950X ali Intel i9 13900K ter grafične Nvidia RTX 4080 ali RTX 4090 ali Radeon RX 7900 XT ali RX 7900 XTX. Cena takšnega računalnika se giblje med 3700 in 5000 evrov.
Kakšen najcenejši in najbolj ugoden gaming računalnik kupiti leta 2023?
Leta 2023 lahko sestavite ugoden gaming računalnik, ki bo igre bil sposoben poganjati izjemno zadovoljivo. Takšen računalnik bo vseboval procesor Ryzen 5600G in grafično kartico Nvidia RTX 3070 ali Radeon RX 6700 XT. Sestavi se ga lahko že za okoli 1200 evrov. Z nekoliko slabšo grafično, a vseeno zmogljivo, pa lahko ta strošek znižamo celo pod 1000 evrov!
Kako kupim računalnik na obroke?
V računalniški trgovini Komponentko računalnik na obroke kupite enostavno. Preko spletne strani ali v poslovalnici izberete način plačila 1Stavno ali Leanpay. Pripravite zadnjo plačilno listo in izpisek s TRR o zadnjem prilivu plače. Nato izpolnite potreben formular in plačilo uredimo v veliko primerih že isti delovni dan.
Ali lahko kupim računalnik na obroke kot tujec?
V računalniški trgovini komponentko lahko kupite računalnik na obroke kot tujec. Potrebujete le potrdilo o stalnem prebivališču, stalno zaposlitev in vsaj 3 prilive plače. Obročno plačilo se uredi izjemno hitro, v veliko primerih že isti dan.
Kazalo
Nakup namiznega računalnika je za nekatere užitek, vendar številne zmede število različnih sestavnih delov. Tudi cene so strah za denarnico. Zato smo po nekaj letih spet pripravili splošnejši članek z nasveti o komponentah, nekaterih cenovnih razredih in vrstah uporabnikov. Za vsakršno pomoč pa se obrnite na našo trgovino Komponentko, kjer ponujamo gaming računalnik po najugodnejših cenah v Sloveniji, zahvaljujoč našim dobaviteljem računalnikov.

Tržni delež namiznih računalnikov je veliko manjši od tržnega deleža prenosnih računalnikov – globalno razmerje je približno tri proti ena, torej se na vsak prodani namizni računalnik prodajo trije prenosni računalniki. Ta trend se bo predvidoma nadaljeval, vsaj tako pravijo analitiki. Po našem mnenju bodo prenosniki v naslednjih nekaj letih še močneje prehiteli namizne računalnike.
Prenosni računalniki so zato danes “privzeta” izbira, ki je dovolj dobra za večino potreb. Vendar jim manjka največja prednost namiznih računalnikov – divja prilagodljivost, zaradi katere lahko namizni računalniki zadovoljijo tudi najbolj nenavadne in idiosinkratične potrebe. Potrebujete veliko delovno površino z dvema, tremi ali celo več monitorji visoke ločljivosti? Snemate, urejate video ali še niste sprejeli video storitev v oblaku in raje ustvarjate lastno (digitalno) zbirko filmov in serij? Smo zahtevni igralci računalniških iger? Ali pa smo, tako kot mnogi med nami, vsaj malo seznanjeni z vsemi temi vprašanji.
V vsakem primeru je razlogov za nakup namiznega računalnika namesto prenosnika lahko veliko, prav tako širok pa je tudi nabor različnih kombinacij sestavnih delov. Sam računalnik je lahko vse od majhnega “nettopa”, računalnika, ki ga je mogoče privijačiti na hrbtno stran monitorja, do velikega “predala”, ki brni nekje globoko pod mizo.
Poudarjamo, da je to le okviren napotek. Vsak uporabnik ima drugačne želje in potrebe ter seveda drugačno mnenje o tem, koliko denarja je pripravljen porabiti za računalnik. Nekateri ne bodo imeli zadržkov pri nakupu velike količine hitrih SSD-jev, drugim bo samoumevno, da dve tretjini vrednosti celotnega računalnika predstavlja grafična kartica.
Vendar je nakupovanje računalnikov in njihovih sestavnih delov zdaj nekoliko težje, kot je bilo pred nekaj leti. Koronavirus je premešal svetovne logistične in proizvodne verige, zaradi česar je trg računalniških komponent bolj negotov in dinamičen, kot bi si morda želeli. Zaloge v trgovinah nihajo, čakalne dobe so daljše, cene praktično vseh komponent pa so višje, kot smo bili vajeni. V času pisanja tega članka je to najbolj očitno pri grafičnih karticah, vendar se tudi pri drugih sestavnih delih lahko hitro zgodi, da določen del v danem trenutku preprosto ni na voljo.
Tukaj predstavljeni sestavi so namenjeni tako tistim, ki so pripravljeni sami sestaviti svoj računalnik, kot tudi tistim, ki bi to nalogo radi prepustili računalniškemu servisu ali trgovini. V tem primeru lahko pričakujete, da boste za sestavo plačali približno 30-40 EUR, približno toliko pa tudi za namestitev sistema Windows.
Vendar je to lahko tudi povsem solidno izhodišče za nakup vnaprej sestavljenega računalnika. Vendar se tam ne bomo ukvarjali z ohišjem ali napajalnikom, zato bodo ti nasveti še bolj okvirni. Vendar pa je treba opozoriti, da so vnaprej sestavljeni računalniki pogosto opremljeni z modeli, ki niso zelo dobro uravnoteženi. Pri pregledu ponudbe smo ugotovili, da je najpogostejša izbira še vedno procesor, ki je glede na druge komponente (pomnilnik, SSD, grafična kartica) premočan (predrag).
Opažamo tudi trend razmeroma majhnih pogonov SSD, na primer med 250 in 500 GB. Pri najcenejših računalnikih je to razumljivo, saj so v absolutnem smislu seveda cenovno ugodnejši, pri nekoliko dražjih računalnikih pa priporočamo disk s kapaciteto 1 TB, saj so stroški na prostor (tj. v centih na GB prostora) ugodnejši.
Še vedno je prepogosto dodajanje navadnih vrtljivih trdih diskov v že sestavljene računalnike. Za nekoga, ki res potrebuje veliko cenovno dostopnega prostora, je tak disk lahko dobra izbira, vendar sestavljavci prepogosto vključujejo smešno majhne diske – 1 ali 2 TB. Za to ceno se res ne splača kupiti več, saj je cena diskov s 4 TB in več že dovolj dobra, za 30-50 % več pa dobite dvakrat ali več prostora.
Osnovni domači in pisarniški računalnik
V zadnjem desetletju so namizni računalniki vstopnega razreda dosegli daleč največji napredek. Največ zaslug za to imajo poceni SSD-ji, ki so odpravili nekoč resnično ozko grlo hitrosti. Za družinsko uporabo ima namizni računalnik tudi dodatno prednost pred prenosnim računalnikom, saj je ta lahko pod dodatnim pritiskom mlajših, pogosto manj pozornih uporabnikov, ki bodo namizni računalnik nekoliko težje razbili.

Če začnemo s procesorjem, predlagamo Intelov Core i3-12100. Poudariti moramo, da gre za starejšo generacijo procesorja, kar pomeni, da sta tako procesor kot osnovna plošča cenejša. Seveda obstajajo tudi cenejši procesorji, na primer Intelova serija Pentium, vendar menimo, da bo i3 s svojimi štirimi jedri in večnitno zmogljivostjo odlična izbira za prihodnost in morebitne kasnejše nadgradnje (več pomnilnika, morda grafična kartica). Pomembno je, da ne izberete modela z oznako “F”, saj ta nima integriranega grafičnega jedra in bo zato zahteval diskretno grafično kartico. Vsaj v času pisanja tega članka je procesor v naših spletnih trgovinah na voljo za nekaj več kot sto evrov.
Procesor je nameščen na osnovno ploščo z vezjem H610 – Intelove osnovne plošče serije “B” ponujajo nekoliko več, medtem ko najzahtevnejše stranke iščejo plošče serije “X”. Cena te plošče se bo gibala med 60 in 70 evri. Vredno je dodati 8 GB pomnilnika, po možnosti v enem kosu, tj. eni palici. Plošče s tem vezjem imajo navadno dve pomnilniški reži, in če kupite eno, bo ena reža ostala prosta za morebitno kasnejšo nadgradnjo.

Najzahtevnejšim uporabnikom priporočamo klasični 2,5-palčni SSD z vmesnikom SATA in vsaj 240 GB prostora za shranjevanje. Ti stanejo približno 40 EUR in so dovolj veliki za operacijski sistem, nekaj programov in ne preveč datotek. Manjših diskov (npr. 128 GB) ne priporočamo več, zato bi se odločili za 500 GB disk. To bo približno pol ceneje, seveda pa za dvakrat več prostora. Zbiratelji videoposnetkov lahko dodajo klasični vrteči se disk – diski s kapaciteto 6 TB trenutno ponujajo najboljše razmerje med prostorom in ceno. V spodnji preglednici smo zbrali podatke o cenovni “zmogljivosti” nekaterih vrst diskov.
Na ohišje in napajalnik ni treba biti posebej pozoren – cenejše ohišje, ki že vključuje napajalnik, bo najboljša izbira. V naših spletnih trgovinah bo osnovno ohišje, ki vključuje napajalnik z močjo približno 400 W, stalo približno 50 EUR (zadostoval bi tudi 200 W napajalnik, vendar ni nič narobe, če vzamete nekoliko večjega, zlasti če ga boste pozneje nadgradili).
To bo odlično tudi za tradicionalno pisarniško uporabo – tj. za podjetja, kjer se računalnik uporablja za spletna opravila in pisarniške pakete za produktivnost. Seveda moramo upoštevati tudi stroške operacijskega sistema – Windows 10 Home stane nekaj več kot sto evrov, medtem ko so profesionalne različice dražje (vendar to presega okvir tega članka). Cena takega računalnika je torej približno 400 evrov – od tega gre četrtina za operacijski sistem. Pri operacijskem sistemu Windows 10 imamo možnost prenosa licence – to pomeni, da Windows na novem računalniku aktiviramo z obstoječo licenco, vendar je to že druga tema.
Osnovni domači računalnik
- plošča s sistemskim naborom H610
- procesor Intel Core i3-12100
- pomnilnik 8 GB DDR4 2.666 MHz
- pogon SSD SATA 250 GB
- napajalnik 200 W
- Cena: 300–400 EUR
Računalnik za zahtevnejše gamerje – gamerski računalnik
Ko se sprostijo proračunska sredstva, je kljub povišanju cen veliko več prožnosti. Tu bi se preselili v tabor AMD-jevih procesorjev k modelu Ryzen 9 5900X / 7900X. Cena 560 evrov je visoka, a dobimo 12 jeder in 24 niti resne zmogljivosti, tudi za kakšno montažo videa in podobna opravila. Cenejša alternativa bi bil Ryzen 7 5800X / Ryzen 7 7900X (ki je dobrih sto evrov cenejši), še cenejša alternativa pa prej omenjeni Intelov i5-12600K (ki je še sto evrov cenejši, torej skupaj 300 evrov).
Za procesor Ryzen 9 5900X bomo izbrali osnovno ploščo višjega razreda, in sicer AMDjeve osnovne plošče X570 / X670, ki stanejo okoli 200 evrov. AMD ima podobno razporeditev plošč kot Intel – najzmogljivejše plošče so plošče “X”, sledijo jim plošče “B”, najbolj vstopne plošče pa so plošče “A”. Ta procesor ni opremljen s hladilnikom, več o tem pa v nekaj vrsticah.

Ta procesor je opremljen z veliko količino pomnilnika – 32 GB je dobra izbira in zadostuje za vrhunske igre. Če pa z računalnikom počnete tudi druge stvari, na primer upodabljanje 3D grafike, lahko izberete 64 GB. Dodajte hiter SSD NVMe – na primer Samsungov 980 Pro, ki se je na našem zadnjem testu zelo dobro odrezal, s kapaciteto 1 TB, in večji, nekoliko počasnejši (a še vedno hiter) SSD SATA. V igrah so razlike med enim in drugim skoraj neopazne.
O izbiri grafične kartice smo že lani, ko smo pisali o trenutni generaciji kartic, zapisali, da je odločitev odvisna predvsem od tega, koliko smo pripravljeni preplačati. Zgoraj opisani konfiguraciji bi dodali Nvidiino RTX 3080 / 4080, s katero bomo v ločljivosti 4K uživali še kar nekaj časa. Še vedno povsem spodobna izbira bi bila tudi RTX 3070 ali 3070Ti / 4070Ti, v taboru AMD pa Radeon RX 6800XT ali 6900XT ali RX 7900 XT. Vrh ponudbe trenutno predstavlja Nvidiin RTX 3090 / 4090, seveda pod pogojem, da ga lahko kje dobimo in da imamo v žepu med 2.500 in 3.000 evri.
Napajalnik bo tu moral iztisniti okoli 1000 W moči, pri ohišju pa imamo spet malo morje izbire, vendar je to v primerjavi s procesorjem in grafično kartico med nižjimi stroški, tudi če vzamemo eno najboljših ohišij. Nekatera boljša so od Fractal Designa, na primer serija Meshify in novi model Torrent, v nadaljevanju pa Be Quiet! Tudi te smo na naših testih (grafične kartice, procesorji in SSD) že večkrat videli, na primer Silent Base 602 ali 802. Zelo priljubljena so tudi ohišja podjetja Lian Li, na primer O11 Dynamic ali Lancool 2 Mesh.
Tako zmogljiv procesor potrebuje tudi dobro hladilno rešitev (tudi zato, ker ni opremljen s hladilnikom). Prva odločitev bo med zračnim in vodnim ali med zračnim in vodnim hlajenjem. V zadnjih letih so se razlike med njima zmanjšale, hkrati pa so se zmanjšale zahteve tudi najzmogljivejših procesorjev.

Razlike ostajajo, vendar so manjše kot v preteklosti. Vodno hlajenje je nekoliko bolj učinkovito pri hlajenju – če seveda uravnotežite prostornino. Ali, povedano drugače, zračno hlajenje bo pri enaki temperaturi procesorja nekoliko glasnejše. Slednje je tudi bolj preprosto – pri zmogljivih zračnih hladilnikih imate na voljo dva ali tri ventilatorje, ki jih lahko v primeru okvare precej enostavno zamenjate. Pri vodnem hlajenju imamo prav tako dva ali tri ventilatorje (obstajajo tudi sistemi z enim ali več ventilatorji) ter črpalko za kroženje tekočine (destilirane vode).
Ker so ti ventilatorji skupaj z radiatorjem nameščeni na strani ohišja, bodo toploto lažje oddajali v sam prostor, zato je potreba po ventilatorjih v ohišju manjša kot pri zračnih hladilnikih, ki bolj segrevajo notranjost računalnika. Vodno hlajenje ima tudi večje potencialno tveganje okvare – kot vemo, elektronika kljub uporabi destilirane vode ni prijateljica tekočin. Vendar so ti primeri redki, vsaj pri sistemih bolj uveljavljenih proizvajalcev.

Za zračno hlajenje izpostavljamo Dark Rock Pro 4 podjetja Be Quiet!, ki ponuja res zmogljivo rešitev za nekaj manj kot 90 EUR. Dobra, a nekoliko dražja alternativa je NH-U15 podjetja Noctua, za oba pa bo potrebno precej obsežno ohišje. Arcticov Liquid Freezer 2 se zelo dobro obnese pri vodnem hlajenju. Na voljo je v različnih konfiguracijah, na primer 360 (s tremi ventilatorji na radiatorju) ali 280 (dva ventilatorja), cene pa so več kot spodobne – prva znaša okoli 120 EUR, druga okoli 100 EUR, tako da ni bistveno dražja od zračnih rešitev. Najzahtevnejši lahko posežejo po modelu NZXT Kraken Z73 – stane nekaj manj kot 300 evrov in poleg odličnih zmogljivosti ponuja tudi ličen prikaz temperature procesorja neposredno na hladilniku (tj. na delu, ki je povezan s procesorjem).

Priporočena sestava z računalnikom Ryzen 9 5900X / 7900X in Nvidia RTX 3080 / 4080 bo stala nekaj manj kot 3.200 EUR. Po našem mnenju je to veliko, vendar lahko hitro prihranite nekaj denarja. Prav procesor in grafična kartica sta najbolj očitna kandidata, pri katerih lahko ceno mirno spustimo za tisoč evrov in še vedno uživamo tudi v visokih ločljivostih 4K. Za procesor smo že omenili Intelov i5-12600K / i5-13600K, za grafično kartico pa RTX 3070 – pri prvem prihranimo dobrih 200 evrov, pri drugem pa okoli 600 evrov.
Sestava dražjega gaming računalnika
- plošča s sistemskim naborom X670
- procesor Ryzen 9 7900X
- grafična kartica Nvidia RTX 4080
- pomnilnik 32 GB DDR5 3.600 MHz
- pogon SSD NVMe 1 TB
- napajalnik 1000 W
- Cena: 3500–4.400 EUR
Sestava računalnik
Če se boste sestave računalnika lotili sami, preberite naš Št. 1 vodič – Kako sestaviti računalnik?
Najcenejše grafične kartice za gaming računalnike
Najcenejše grafične kartice najdete na TEJ POVEZAVI.