Windows 11 je najnovejša različica sistema Windows in pomeni velik odmik od sistema Windows 10 v smislu oblikovanja. Pod pokrovom pa sta si oba operacijska sistema zelo podobna. Windows 11 in Windows 10 smo primerjali točko za točko, da bi odgovorili na eno vprašanje: Ali bi morali nadgraditi na najnovejši operacijski sistem Windows?
Ali naj nadgradimo?
Nadgradnja na Windows 11 je preprosta, vendar vas bo morda strah, če ste uporabljali Windows 10. Kot smo opisali v našem vodniku o namestitvi Windows 11, lahko večina osebnih računalnikov brezplačno nadgradi sistem Windows 10 s preprosto Windows posodobitvijo. Močno priporočamo, da izberete to pot, da se izognete zlonamernim verzijam Windows 11, ki se lahko pojavijo na raznih “torrent” straneh.
Včasih imamo ugodne licence na voljo tudi mi, le te najdete na https://www.komponentko.si/programska-oprema/
Edina ovira so sistemske zahteve Windows 11. Potrebovali boste najnovejši procesor Intel ali AMD in, kar je kritično, podporo za TPM 2.0 v vašem sistemu. TPM je v bistvu varnostni procesor strojne opreme v sodobnih osebnih računalnikih. Skoraj vsi namizni in prenosni računalniki podpirajo TPM 2.0. Če niste prepričani, kontaktirajte nas.
Tehnično lahko Windows 11 namestite na nepodprto strojno opremo, vendar vam tega ne priporočamo. Microsoft bi lahko prenehal podpirati sisteme, ki niso certificirani za Windows 11, in morda ne boste več prejemali kritičnih varnostnih posodobitev (čeprav je Microsoft od lansiranja uvedel posodobitve sistema Windows 11 za nepodprto strojno opremo).
Microsoft je dokončal uvedbo sistema Windows 11, tako da lahko vsak računalnik s podprto strojno opremo nadgradi Windows 10 na Windows 11 brezplačno. Nepodprti osebni računalniki bodo morda lahko nadgradili Windows 10 pozneje, vendar se bodo morali spoprijeti z vodnim žigom sistema Windows 11 (za razliko od sistema Windows 10).
Ocene sistema Windows 11 so dokaj pozitivne, vključno z našimi, zato je vredno poskusiti najnovejšo različico sistema Windows. Vendar imate po posodobitvi na voljo samo 10 dni, da preklopite iz Windows 11 nazaj na Windows 10. Po tem boste morali izvesti čisto namestitev (izbrisati vse svoje podatke), da se vrnete na prejšnjo različico. Če ste tehnični tip, lahko poskusite tudi z dvojnim zagonom Windows 10 in Windows 11, z majhnim tveganjem.
Razen tega je nekaj sprememb, o katerih morate vedeti, če nameravate nadgraditi. Windows 11 odstrani nekatere funkcije iz sistema Windows 10.
Ozadja namizja ne morete več sinhronizirati; Internet Explorerja in plošče Math Input ni več; odstranjenih je tudi nekaj aplikacij. Te aplikacije so pregledovalnik 3D, OneNote za Windows 10, Paint 3D in Skype. Še vedno pa jih lahko najdete v trgovini. Če vas skrbi, ima Microsoft popoln seznam.
Povzetek:
Nadgradnja na Windows 11 se za večino ljudi splača. Na voljo je s širokim naborom novih funkcij, izboljšavami delovanja in spremembami dizajna. Kot najnovejši operacijski sistem Windows običajno dobi več pozornosti kot Windows 10. Tudi pri nadgradnji na Windows 11 ni prevelikega tveganja. Z nekaj načrtovanja lahko enostavno odstranite Windows 11 in se vrnete na Windows 10.