Kako sestaviti računalnik?
Prva sestava računalnika je najtežja, zato smo tukaj mi. Računalniška trgovina Komponentko ti omogoča sestavo računalnika pod nadzorom strokovnjakov.
Celoten vodič, kako sestaviti računalnik najdete na: https://www.komponentko.si/kako-sestaviti-racunalnik
Kako sestaviti računalnik? “Sestavi računalnik” pri računalniški trgovini je dobil nov pomen
Mnogi med nami uporabljate računalnike vsak dan, vendar se nikoli zares ne seznanite z njihovim delovanjem. Včasih je lepo, če z lastnimi rokami naredite nekaj, kar boste uporabljali vsak dan. To je namen naše akcije: kako iz nič sestaviti osebni računalnik na način, da za svoj denar dobite največ računalnika. Pa ne samo to, dobili boste tudi obilico znanja o računalnikih.
Sestavljanje računalnika je lahko zastrašujoče iz več razlogov – drago je, zapleteno je in lahko postane sila neprijetno, ko gre kaj narobe. Pri Komponentku želimo biti jasni: če lahko sestavite mizo, knjižno polico, posteljo ali kar koli drugega, kar je na voljo v več kot enem od teh “zavajajoče” težkih ravnih paketov, vam zagotavljamo, da si lahko lahko sestavite tudi računalnik. Najtežji del? Ne moremo vam povedati, kako sestaviti računalnik. Ne zares. Dokler ne vemo, katere komponente ste izbrali.
Kako sestaviti računalnik pri Komponentku?

Ste pred nakupom komponent in besno googlate, kaj vse potrebujete? Verjetno ste že v skrbeh, da se boste morali prebivati čez gore teksta, katere komponente so kompatibilne, katere so optimalne in katerih se izogibajte. Ne bo vam potrebno. Vse bomo za vas opravili mi. Vseeno pa vam spodaj navajamo, katere komponente so obvezni del sestave vsakega računalnika. Te komponente bomo na posvetu izbrali skupaj. Če pa se odločite računalnik sestaviti sami, poglejte, da naročite vse spodaj navedene komponente, preden se lotite sestavljanja.
Celoten vodič o sestavi računalnika najdete na: https://www.komponentko.si/kako-sestaviti-racunalnik
Matična plošča
Vse druge komponente se priključijo na to ploščo. To je avtocesta, po kateri ostale komponente komunicirajo in sodelujejo. Na voljo so v različnih velikostih in konfiguracijah, vsaka je videti nekoliko drugače, vendar imajo vse enako funkcijo. Če se bomo odločili za Intel procesor, bomo izbirali med ploščami s podnožjem LGA1200 ali LGA1700. Če pa se bomo odločili za AMD procesor, bomo izbirali med ploščami s podnožjem AM4 ali AM5.
Procesor (CPU)
To so možgani vašega računalnika. Priključen je neposredno na matično ploščo in je najpomembnejša sestavina vašega računalnika. To ne pomeni, da mora biti najdražja ali da je najpomembnejša za zmogljivost pri igranju iger. Podobno kot vaši možgani se vse, kar počne vaš računalnik, dogaja tukaj. Vaše noge so pomembne za tek, vendar so vaši možgani tisti, ki jim narekujejo gibanje.
Nasveti za nakup: Najvišja nihanja cen boste opazili pri procesorju in grafični kartici. Te cene se precej spreminjajo, zato jih bomo vedno vnovič preverili za vas
Grafična kartica (GPU)
Če boste na računalniku igrali igre, boste potrebovali grafično procesno enoto (imenovano tudi grafična kartica). To je specializiran procesor, ki je zasnovan in optimiziran za obdelavo vizualnih podatkov, kot je grafika v igrah. Uporablja se tudi pri urejanju videoposnetkov in fotografij ter drugih grafično zahtevnih opravilih.
Vaš procesor (CPU) je najboljši med najboljšimi, ko gre za zaporedno obdelavo informacij – eno sporočilo za drugim – to počne bliskovito hitro, milijonkrat na sekundo, vendar to še vedno ni dovolj hitro za zagon grafično zahtevne igre z visoko stopnjo osveževanja sličic na sekundo.
Za to potrebujete posebno vrsto procesorja, ki ni zasnovan za zaporedno obdelavo, temveč za vzporedno obdelavo. Vaš grafični procesor lahko hkrati obdeluje na tisoče, milijone stvari – pomislite na vse stvari, ki jih grafični procesor upodablja, ko igrate igro. Vsako skalo, vsako drevo, vsako orožje, vsakega igralca, vsakega sovražnika in še in še. O vseh teh stvareh mora razmišljati hkrati in jih povezati v celovito tridimenzionalno okolje, ki ga lahko raziskujete in v njem uživate.
Nasvet za nakup: Čeprav so grafične kartice od zadnje četrtine tega leta na voljo v večjih količinah in po nižjih cenah kot pred leti, se cene v posameznih trgovinah še vedno precej razlikujejo. Z veseljem lahko rečemo, da imamo pri Komponentku najnižje cene grafičnih kartic na slovenskem trgu. Po našem mnenju je najbolje, da večino proračuna namenite grafični kartici, sploh če ste gamer ali oblikovalec video, foto ali drugih 3D vsebin.
Pester nabor ugodnih grafičnih kartic najdete v naših trgovini: https://www.komponentko.si/racunalniske-komponente/graficne-kartice/
DISK
To je garderoba vašega računalnika. Tu hranite vse svoje datoteke, igre, filme, dokumente, fotografije, vse. Disk je komponenta, ki jo venomer lahko dogradite v računalniku – tudi pozneje.
Pomnilnik
Pri iskanju pomnilnika se boste srečali z več izrazi. Poimenujamo ga tudi spomin ali ram. Pomnilnik je bolj podoben tisti mizi, na katero odlagate stvari, ki jih boste obravnavali pozneje. Je zelo pomembena računalniška komponenta, saj programska oprema uporablja pomnilnik za začasno shranjevanje podatkov. Le ti podatki so nato sistemu na voljo takoj, ko jih potrebuje.
Napajalnik
Napajalnik je majhna škatlica, ki skrbi za to, da vse komponente prejemajo električno energijo. Od nje je odvisno, kako hiter in zmogljiv bo lahko vaš računalnik. Močnejši kot bo sestavljen računalnik, več energije bo potreboval, zato si vedno želite imeti malo več energije, kot jo potrebujete, za vsak primer. Prav tako je dobro, da kupimo napajalnik nekoliko močnejši z vidika, da lahko računalnik kasneje še nadgradimo.
Ohišje
Ohišje je točno to, kar beseda pomeni. To je kovinska škatla. Stranica ohišje je lahko narejena iz kaljenega stekla ali pa iz aluminija. Konec konec pa je to le velika kovinska škatla, v kateri je vse skupaj.
Sedaj veste, katere komponente potrebujete za sestavo računalnika. Kako naprej?
Obiščite nas v trgovini ali nas pokličite. Naši strokovnjaki so bodo z veseljem vzeli čas, da glede na vaše zahteve in sredsta izberejo komponente. Pri izbiri računalniških komponent lahko sodelujete, lahko pa izbiro v celoti prepustite nam.
Ko so komponente enkrat izbrane, jih bomo naročili v vašem imenu. Navadno jih v roku parih dni prejmemo v naše skladišče v Ljubljani. Ko prejmemo vse, vas kontaktiramo in povabimo, da se v naši delavnici pod našim nadzorom lotite sestavljanja računalnika. Naše stranke preprostejše računalnike navadno sestavijo v 2 urah, zahtevnejše računalnike pa v 5-6 urah. Pa brez skrbi, v vmesnem času poskrbimo tudi za pijačo. Če pa vas zadane utrujenost, imamo na voljo obilico različnih kav.
Da vam bo lažje, se nahajamo tukaj: https://www.google.com/maps/place/Komponentko
Kaj pa v primeru, da stvar med sestavljanjem poškodujem?
Ni problema, smo ustrezno zavarovani in krili bomo vsakršno škodo, ki ne bo narejena namerno.
Garantiramo, da boste z rezultatom zadovoljni.
Pohvalimo se lahko z izjemno visoko oceno na Google Reviews, kar odraža zadovoljstvo naših strank s končnim rezultatom 😊
